Bugünkü konuğumuz Dr. Öğr. Üyesi Kerim Güzel.  Kerim GÜZEL özel bir hastanede genel cerrahi uzmanı olarak görev yapmaktadır. Özellikle Obezite ve Metabolik Cerrahi alanında çalışmaktadır.

Bugün yapacağımız yemek denizlerimizde çokça bulunan levrek yapacağız. 1 Eylül itibariyle balık sezonunun açılmasıyla beraber balık tezgahlarında balıklar yerlerini almaya başladı. Bugün balıkla neler yapabiliriz, balık çeşitleri nelerdir, balıkların tazeliğini nasıl anlaşılır, balık tezgahlarından balıklar nasıl seçilir, metabolik cerrahi, tip 2 şeker hastalığı, obezite cerrahisi konularından bahsedeceğiz.

Balığın tazeliğini anlamak için birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle balığın gözleri önemlidir. Gözlerde çöküklük olmaması ve parlak olması gerekmektedir. Yüzgeçlerin kırmızı veya koyu renk olması gerekmektedir. Balığın derisine dokunulduğunda geri gelmiyorsa balığın bayat olduğunu göstermektedir. Bunların dışında balıklar temizlenirken de balığın taze olup olmadığı anlaşılabilir. Pul temizliği yapılırken hemen çıkmıyorsa balık tazedir.

Püf Noktası: Balıklar önceden zeytin yağına yatırıldığı zaman pişerken biraz daha yumuşak olacaktır.

Şeker hastalığı pankreastan insülin salınamıyor ise tip 1 şeker hastalığı denilmektedir. Eğer insülin salınıp hücreler tarafında kullanılamıyor ise tip 2 şeker hastalığı denilmektedir. Şeker hastalığında tanı kan şekerimiz 100 –  126 arasında ise gizli şeker denilmektedir. Çünkü normal değeri 100’ün altında olması gerekmektedir. 126 üzerindeki kan şekeri değeri ise diyabet demektedir. Aynı şekilde 3 aylık kan şekeri ortalaması 5.7 civarında olması gerekmektedir. Eğer çok idrara çıkılıyor, geçmeyen enfeksiyon, ani kilo kaybı, ailede şeker hastasının olması veya obezitenin olması gibi durumların görülmesinde mutlaka bir aile hekimi veya dahili alanlarına giderek kolay bir şekilde tanı konulabilir.

Şeker hastalığı uygun hastalarda metabolik cerrahi ameliyatları ile tedavi edilebilmektedir. Önemli olan hastanın tip 2 şeker hastası olması ve pankreasta insülin hücrelerin olması gerekmektedir.

Deniz börülcelerinin haşlandığı tutup çekildiğinde sadece kılçık kaldığında anlaşılmaktadır.