Amatör Hobi Aşçılık Eğitimi

Yaş Aralığı Eğitim Süresi8 Hafta Eğitim Ücreti Eğitim Dönemleri Yaş Aralığı Eğitim Süresi8 Hafta Eğitim Ücreti Eğitim Dönemleri Temel Aşçılığın detaylarının öğrenildiği, kendini geliştirmek isteyen mutfak meraklıları için tasarlanmış programdır. 8 hafta sürmektedir. Derste yapılan reçeteler katılımcılar ile paylaşılmaktadır. Program sonunda ‘AMATÖR AŞÇILIK ’ sertifikasına sahip olacaksınız Programlar; Hafta içi Akşam: Çarşamba – Perşembe 18:30/20:30…

Genç Şefler Mutfakta

Yaş Aralığı12-17 Yaş Eğitim Süresi4 Hafta Eğitim Ücreti Eğitim Dönemleri Yaş Aralığı12-17 Yaş Eğitim Süresi4 Hafta Eğitim Ücreti Eğitim Dönemleri Yaz döneminde Mutfak Meraklısı Genç Şefler için 1 aylık atölye çalışmasıdır. 12/17 yaş arası Genç Şefler katılabilir. Pazartesi ve Salı Günleri 15:00 / 17:00 saatleri arasındadır. Genç Şeflerin mutfağı tanıyacakları bu eğitimde beklide mesleki kariyerlerinin ilk…

Minik Şefler Mutfakta

Yaş Aralığı5-11 Yaş Eğitim Süresi4 Hafta Eğitim Ücreti Eğitim Dönemleri Yaş Aralığı5-11 Yaş Eğitim Süresi4 Hafta Eğitim Ücreti Eğitim Dönemleri Yaz döneminde mutfak meraklısı Minik Şefler için 1 aylık eğitimdir. 5/11 yaş minik şefler katılacaktır. Çarşamba günleri 15:00 / 17:00 arasındadır. Minik Şeflerin hem eğlenecekleri hem öğrenecekleri bu atölyede; Hafta: Çikolata yapımı Hafta: Hambuger ve…

Tatilde Mutfaktayız

Çocuklarınıza bu sömestr kendilerini geliştirecekleri 5 günlük bir eğitim programı hediye etmeye ne dersiniz? Profesyonel eğitmen kadromuz eşliğinde onların hayatlarını kolaylaştıracak temel konular ile teori ve pratiği eş zamanlı olarak uygulayacakları Pastacılık & Aşçılık olmak üzere 2 farklı program hazırladık.

Hobi Pastacılık Eğitimi

Dünyanın en son teknik ekipmanları ve özel olarak tasarlanmış bireysel sistemli mutfaklarında pratik eğitim verirken eş zamanlı teorik eğitim desteğinin sürekli sağlandığı akademide Türkiye’de ilk butik pastacılık- ekmekçilik eğitimi Şeflerimiz önderliğinde uzman eğitmenler tarafından 8 haftada verilmektedir.

Profesyonel Yiyecek İçecek İşletmeciliği

Profesyonel Yiyecek&İçecek İşletmeciliği programı, bir yiyecek işletmesinin operasyonuna dair süreçte gerekli olan eğitimi vermek için tasarlandı. Kendi iş yerini açmak ya da bu alanda meslek sahibi olmak isteyenler için hazırlanan bu programla, her türlü işletmenin sevk ve idaresiyle ilgili tüm temel bilgileri öğrenebilirsiniz.

Uzun Dönem Profesyonel Pasta Ve Ekmekçilik

Uzun Dönem Profesyonel Pasta ve Ekmekçilik eğitimi, sürekli gelişim ve pasta-ekmekçilik üzerine ileri seviye beceri kazanmak isteyenler için tasarlandı. İlk dört ay pratik temel eğitim alacağınız bu programın ikinci dört ayında, el becerinizi ve tecrübenizi pekiştirmeye yönelik ileri seviye dersler alırsınız. Son dört ayda da mecburi stajınızla profesyonel bir mutfakta deneyim kazanırsınız .

Profesyonel Pasta Ve Ekmekçilik

Profesyonel Pasta ve Ekmekçilik eğitimi, uluslararası bir müfredatla mutfağın her noktasına hâkim olup, belli bir konuda uzmanlaşmak isteyenler için tasarlandı. Sektördeki işletmelerin mutfaklarında uygulayacağınız tüm teknikleri öğreneceğiniz bu eğitimle, pasta-ekmekçilik konusunda hayalini kurduğunuz kariyere güçlü bir başlangıç yapabilirsiniz.

Uzun Dönem Profesyonel Aşçılık

Uzun Dönem Profesyonel Aşçılık eğitimi, sürekli gelişim ve profesyonel mutfakta ileri seviye beceri kazanmak isteyenler için tasarlandı. İlk dört ay temel aşçılık eğitimi alacağınız bu eğitimin ikinci dört ayında, haftada 3 gün el becerinizi ve tecrübenizi pekiştiren ileri seviye dersler alırsınız,

Profesyonel Aşçılık Eğitimi

Profesyonel Aşçılık eğitimi, uluslararası bir müfredatla birlikte temel aşçılık eğitimi vermek için tasarlandı. Aşçılığı profesyonel bir meslek olarak yapmak isteyen katılımcılar için hazırlanan bu pratik eğitimde, sektördeki işletmelerin mutfaklarında uygulayacağınız tüm temel teknikleri öğrenebilirsiniz.